Sponzor rubriky

Rady pro výběr mrazuvzdorných meruněk

Vložil | 29.3.2022 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Je tady doba, kdy vysazujeme ovocné stromky, meruňky nevyjímaje. Tyto dřeviny se snažíme vybírat tak, aby se hodily do naší nadmořské výšky a pokud možno byly i mrazuvzdorné. Při volbě odrůdy se soustředíme na to, abychom vybrali takovou, která bude mít vyšší odolnost proti mrazu, protože kromě toho, že květy nepomrznou a nepřijdeme tudíž o úrodu, tyto odrůdy i lépe rostou a snášejí prořezávání. Také je u nich menší výskyt mrtvice.

merunka_stromDoporučovaných odolných odrůd je mezi pěstiteli a šlechtiteli velké množství, pojďme si představit některé z nich. Jako srovnávací základ budeme brát odrůdu Velkopavlovickou. Ta se na Moravě sklízí kolem 20. července a její odolnost proti houbovým chorobám je střední. Stejně taková je i mrazuvzdornost v období květu. Tato odrůda má kvalitní plody, které jsou vhodné pro přímý konzum i pro následné kuchyňské zpracování. Na stanoviště je ale náročnější, než další popisované odrůdy.

První z nich, kterou bychom mohli charakterizovat jako mrazuvzdornou je Ledana. Její odolnost proti monilióze je střední, ale proti mrazu poměrně vysoká. Vysazujeme ji do všech výše položených oblastí, přičemž plody dozrávají asi 10 až 15 dní před srovnávací Velkopavlovickou. Je tedy ranější, než tato srovnávací odrůda.

Další odrůda, kterou je rovněž možné doporučit do vyšších oblastí, a je mrazuvzdorná, se nazývá Velita. Ta plodí asi 10 dnů před Velkopavlovickou a proti houbovým chorobám je středně odolná. Odolnost proti mrazu v době kvetení je udávána jako vysoká s tím, že případné nárazové jarní mrazíky snáší velice dobře.

meruňky_kvetJednou z nejlepších odrůd do vyšších poloh, kde můžeme očekávat nejen přízemní, ale i kotlinové mrazíky, je Lerosa. Ta vyniká nejen odolností proti monilióze i proti mrazu v době květu. Její plody se navíc při manipulaci a převozu jen málo poškozují. Tato meruňka je určena nejen pro přímou konzumaci, ale také pro konzervárenské zpracování.

Zajímavou odrůdou je i Kompakta, která se sklízí zhruba ve stejné době jako Velkopavlovická. Proti monilióze je středně odolná, ale proti mrazu vysoce. Z hlediska místa určení se hodí pro oblasti s výskytem jarních mrazíků nebo kotliny. I tam totiž zaručuje velice dobrou úrodu.

Goldrisch – tato odrůda dozrává zhruba ve stejné době jako Velkopavlovická a její odolnost proti houbovým chorobám lze hodnotit podobně jako u ní. Je tedy střední proti nízkým teplotám, ale vysoká z hlediska působení mrazu na květy a dřevo v období kvetení.

Pokud hledáte mrazuvzdorné odrůdy meruněk, nemůžete minout ani odrůdu Minaret. Ta je oproti Velkopavlovické pozdnější, ale z hlediska odolnosti proti houbovým chorobám, monilióze a mrazu v době kvetení, zaujímá mezi jmenovanými odrůdami přední pozice. Je ale náchylná na špatné stanoviště, dobrá výživa, teplo, vzdušnost a závlaha jsou tedy podmínkou.

Jako mrazuvzdornou odrůdu lze doporučit i Harogem. Tato meruňka je středně odolná proti houbovým chorobám, proti mrazu v době kvetení je odolnost klasifikována jako vysoká. Dá se tedy vysazovat i oblastí s vyšší nadmořskou výškou.

Pokud některou z uvedených odrůd nebudete schopni sehnat, obraťte se na svého zahradníka. Jistě vám rád nabídne jinou…

merunka_1Obecné požadavky meruněk

Tyto ovocné dřeviny mají poměrně velké nároky na teplo a světlo, nejlépe rostou v místech do 350 až 400 metrů nad mořem s průměrnou roční teplotou kolem 8 – 9oC. Srážky mají rády v úhrnu 550 až 600 mm. Meruňky se ale dají pěstovat i v oblastech s průměrnou roční teplotou nižší, například kolem 7oC, v nadmořské výšce 400 až 450 metrů s vyšším úhrnem srážek okolo 700 mm. Musíme jim ale vybrat vhodné stanoviště, které by mělo být na jihozápadní nebo západní chráněné straně, kde teploty moc nekolísají. Nevhodné jsou větrné lokality a klasické mrazové kotliny.

Základní pravidla výsadby meruněk

Základem úspěchu je výběr vhodné odrůdy, třeba některé z těch, které jsme popsali v našem článku.

1) stromky pro výsadbu nakupujeme jenom v prověřených zahradnických závodech, to proto, abychom měli jistotu kvalitního výchozího materiálu a nezaměnitelnosti odrůdy.

2) u zakoupených stromků musíme upravit kořeny. Jestliže je některá část viditelně poškozená, zlomená či nahnilá, odstraníme ji až na zdravé dřevo. Toto dřevo můžeme ošetřit štěpařským voskem nebo balzámem.

3) připravíme si odpovídající jámu, kterou prolijeme minimálně jednou konví vody

4) následně strom zasadíme a zasypeme dobrou zeminou. Můžeme použít tu původní, lepší je ale směs se Zahradnickým substrátem B s aktivním humusem.

5) dalším krokem je důkladné zalití stromu, do zálivkové vody přidáme Algahumin – rašelinový extrakt s mořskou řasou. Ten obsahuje enzymy, aminokyseliny a fytohormony, růstové látky podporující vytváření kořenového systému.

6) po té vyvážeme meruňku ke kůlu a pokud je výrazně košatý, musíme jeho korunku upravit. Všechny nadbytečné výhony rostoucí dovnitř koruny odstraníme a u těch, které zbyly, zkrátíme délku na 3 až 6 pupenů.


TIP RAŠELINA a.s.

substrat_B_humusPro namíchání kvalitní zeminy na výsadbu použijeme Zahradnický substrát B s aktivním humusem. Ten je obzvláště vhodný pro výsadbu ovocných stromků a rostlin, které vyžadují velkou zásobu živin. Je vyroben ze směsi kvalitních rašelin, kůrového kompostu, minerálního hnojiva se stopovými prvky a jemně mletého dolomitického vápence. Udržuje kyprost a vzdušnost půd, zaručuje dobrý růst, bohatou tvorbu kořenů a květů. Zahradnický substrát používáme nejen pro pěstování ovocných a okrasných stromů, keřů a drobné ovoce, ale i pro zakládání a obnovu trávníků. Smícháváme ho s původní zeminu v poměru 1:1. V e-shopu k dostání za 183 Kč, balení 70 litrů.

algahuminDo zálivkové vody můžeme přidat Algahumin – extrakt z rašeliny slatinného typu, která obsahuje vysoký obsah huminových látek a hnědé mořské řasy. Mořská hnědá řasa je bonus pro rostliny, protože jim dodává biologicky aktivní látky (enzymy, aminokyseliny a fytohormony – auxiny, gybereliny, cytokininy – růstové látky podporující vytváření kořenového systému, listy, stonky, kvetení i vývoj plodů) a množství živin včetně stopových prvků. Rostliny tak lépe rostou. V e-shopu k dostání za 234 Kč, balení 1 litr.

hnojivo_broskvoneKe hnojení během vegetace doporučujeme hnojivo Hortilon Premium BROSKVONĚ. To obsahuje všechny potřebné živiny (NPK (+MgO) 15 – 5 – 30 (+2)) včetně mikroprvků pro hnojení broskvoní a jiných peckovin ě meruněk. Svým složením, které je vytvořeno speciálně pro tyto dřeviny podporuje růst i kvetení a následně větší násadu plodů. K dostání v e-shopu za 94 Kč, balení 0,5 kg.

Máte-li zájem o výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), seznamte se s nabídkou jejich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

Autor příspěvku: ing. Jan Stropnický

Komentáře