Sponzor rubriky

Zásady správného ošetření a zimování zahradního nábytku

Vložil | 10.11.2023 | Žádné komentáře | ZAHRADNÍ STAVBY A NÁBYTEK

I když letos o trochu později, je tady opět podzim a nám nezbývá, než uložit k zimnímu spánku nejen zahradu, ale i zahradní nábytek. Je tedy nutné vybrat, třeba i na poslední chvíli, správné místo pro uskladnění a ještě předtím provést nutnou údržbu.

Při péči o zahradní nábytek hraje hlavní roli to, z jakého materiálu je zhotoven. Na tomto místě bychom se měli možná vrátit do doby, kdy jsme ho pořizovali, a podívat se na doporučený způsob ošetřování, který je uveden v přiloženém návodu. Ale i bez něj si jistě poradíme!

nabytek_1Dřevěný nábytek

V současné době se po „plastové vlně“ opět vrací do módy a na našich zahradách se vyskytuje v mnoha kvalitativně odlišných provedeních. Protože se ale jedná vždy o dřevo, péče o něj je stejná. Protože je dřevo živý materiál a neustále během roku pracuje, je ho potřeba na podzim po sezoně natřít vhodným olejem. Jedno ošetření za rok ale nestačí, stejný nátěr jako před zimou by měl dostat i při vstupu do nové sezony na jaře.

Nejdříve je ale potřeba zbavit nábytek špíny, k čemuž je možné použít buď vysokotlaký vodní čistič (wapku), nebo měkký kartáč s mýdlovou vodou. Po oschnutí přebrousíme jemným smirkovým papírem případná „poranění“ a nakonec nábytek natřeme olejem (např. Xyladekor, Deck Oil). Ten je potřeba nanášet na suchý povrch ve dvou vrstvách, zaschnutí té první trvá asi 20–30 minut.

nabytek_deck_oilOšetřovaný nábytek by měl být olejem napuštěn rovnoměrně, případné zbytky, které se nevsáknou, je možné setřít hadrem. Dřevěný nábytek se nenapouští olejem jenom z důvodu ochrany před vlhkostí, chrání ho také proti vlivům slunečního záření, a navíc oživuje barvy.

Po zaschnutí olejové emulze musíme dřevěnému nábytku vyhledat co nejlepší místo pro uskladnění. Dobře mu bude tam, kde proudí čerstvý vzduch, neprší a nemrzne. Hodit se tak může půda, garáž nebo čistý a větratelný sklep. Místa, kde je přes zimu teplo a hodně sucho (např. nevyužívaná místnost v přízemí rodinného domku), vhodná nejsou, protože dřevo extrémně vysychá.

Někdy se může stát, že se na nábytku objeví černé skvrny, které mohou značit napadení plísní, popř. houbami. Postižené místo omyjeme vodou a následně desinfekcí, např. Savem. Nepomůže-li to, pak nezbývá nic jiného než tuto plochu osmirkovat až na zdravé dřevo a ošetřit nátěrem. Někdy se můžeme na dřevěném nábytku setkal i se světlým až bílým povlakem. Jedná se o padlí, které ale stačí otřít houbičkou na nádobí nebo hadrem.

nabytek_kovKovový nábytek

Ten není na rozdíl od dřevěného tak choulostivý a má-li pořádný nátěr, bude vše bez problému. Na podzim tak stůl nebo židle stačí omýt vlažnou vodou s přípravkem saponátu a nechat oschnout na sluníčku. Pozornost je potřeba věnovat jen svařovaným spojům, které mohou po sezoně na slunci a dešti začít rezivět. Postižená místa očistíme smirkovým papírem a natřeme základovou barvou. Další nátěr krycí barvou necháme až na jaro, protože po zimě se mohou objevit rezavějící plochy i jinde. Konstrukce neolejujeme, je to zbytečné. Navíc před vstupem do sezony bychom museli stoly i židličky pracně mýt a čistit.

nabytek_plastPlastový nábytek

Kategorie těchto výrobků v podstatě žádnou údržbu nepotřebuje, před zazimováním je nábytek nutné jen umýt a osušit. Jediné, co pro tento druh materiálu hovoří proti, je fakt, že nesnáší velké výkyvy teplot. V horku se snadno rozpálí a v silném mrazu křehne. To platí zejména pro židličky z levných plastů, ušlechtilé by těmito neduhy trpět neměly.

Nábytek z přírodního bambusu

Tento druh materiálu se stává v poslední době součástí jistého postoje k životnímu prostředí a k ekologii vůbec a výrobky z něj v podobě stolečků, sedátek, křesel, pergol či plotů jsou opět v módě. Během roku se o bambusový nábytek moc starat nemusíme, na zimu ho očištěný raději skladujeme v prostorách spolu s nábytkem dřevěným.

nabytek_ratan

Nábytek z umělého ratanu

Tento materiál ocení hlavně majitelé zahrad, kde se od jara do podzimu „žije“, popř. máme-li ho pernamentně na terasách. Na údržbu je nenáročný podobně jako kovový, tzn. že v době, kdy ho potřebujeme zazimovat, stačí povrch umýt silnějším proudem vody z hadice. To proto, abychom odstranili prach, nečistoty a případně i zárodky plísní, které se mohou v záhybech tvořit. Někteří výrobci udávají, že umělý ratan může být venku po celý rok. V podstatě je to pravda, neměli bychom ho ale vystavit vyšší teplotě než 35 oC a nižší než -25 oC. Pokud tato horka nebo zimy hrozí, je lepší nábytek zastínit, popř. na zimu uklidit.

Autor příspěvku: ing. Jan Stropnický

Komentáře