Sponzor rubriky

Podzimní výsadba ovocných i okrasných stromků je v plném proudu! Poradíme, jak správně postupovat…

Vložil | 28.9.2022 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

I když se čas pro práci na zahradách a zahrádkách krátí, stále je ještě možné  pomýšlet na výsadbu ovocných stromků, keřů i okrasných dřevin.  Důvodů proč u těchto rostlin volíme spíše podzimní výsadbu než jarní, je několik. V následujícím článku si dovolím některé zmínit a věnovat se budeme i výsadbě samotné.

sazeni_1Počasí

V tuto dobu většinou nehrozí velké teplotní výkyvy. Vysoké teploty odešly společně s létem a vyšší množství srážek v podobě dešťů dodávají všem rostlinám blahodárnou vláhu před nadcházející zimou. Pro výsadbu prostokořených stromů a keřů, je tato doba ideální. Nemusíme se totiž obávat zaschnutí kořenů vlivem tepla či sucha. Kořeny po výsadbě rostou až do doby zámrazu, zde je důležité zmínit, že při rychlém nástupu zimy může mráz poškodit i čerstvě vysazené stromy, takže 100 % úspěšnost výsadby nezaručí žádný zkušený pěstitel.

Výběr stanoviště

Jako u ostatních rostlin, tak i u ovocných a okrasných dřevin je důležitý výběr správného stanoviště. Ovocné dřeviny obecně preferují slunná stanoviště s živnou propustnou půdou.  Částečné přistínění někdy nemusí být zcela na škodu, oddálí se doba kvetení a dřeviny můžou být více chráněné před jarními mrazíky. U okrasných dřevin volíme místo výsadby podle konkrétních požadavků určitých dřevin.

Výsadba a její pravidla

Výsadbová jamka by měla být dostatečně velká, udává se 1,5 násobek velikosti koruny. Pokud je to nutné, přidáme do vyhloubené jamky kůlek, který bude sloužit jako opora stromu. Podle velikosti volíme počet kůlů (někdy stačí pouze jeden, jindy se dávají dva nebo tři). Důkladně si prohlédneme kořenový systém stromu a poškozené části kořenů odstraníme.

Pro vylepšení stávající zeminy smícháme s původní půdou Zahradnický substrát B s aktivním humusem v poměru 1:1. Vzniklá směs má dostatek živin, a zároveň je pro stromy dostatečně vzdušná a propustná. Díky rašelině obsažené v substrátu se zamezí hrozbě houbových chorob a zlepší se i vodní režim.

sazeni_2Smíchanou půdu nasypeme částečně do výsadbové jamky, vložíme stromek a obsypáváme. Místo částečně udusáváme, a zároveň částečně stromkem třeseme, aby se zemina dostala do všech dutinek vzniklých kolem kořenů. Zeminu dosypeme až do místa původního kontaktu kmínku s půdou, ne víše.  Kolem stromku můžeme vytvořit mělčí korýtko, aby se voda u stromku držela a neodtékala. Po výsadbě provádíme vždy vydatnou zálivku. Pokud je podzim suchý, je nutné stromek pravidelně zalévat.

Po výsadbě provedeme řez, kdy odstraníme odumřelé, křížící se nebo poškozené větve.  V průběhu dalšího roku začínáme provádět výchovný řez (platí u ovocných stromků), kdy stromy tvarujeme do požadovaného tvaru, většinou daného co největší násadou ovoce.  Obecně se dá říci, že čím starší odrůdu ovocných dřevin si zvolíme, tím pomaleji dochází k přírůstkům a tato skutečnost se odráží i na tvorbě květů a následně plodů. Ovšem, co může být zajímavějšího než, když stejně laděným hostům jako jste Vy, nabídnete míšeňské jablíčko a řeknete jim, že tato odrůda byla oblíbená již za Karla IV.

Autor: Ing. Jan Stropnický


A co se vám může při sázení stromků hodit?Substrat_B_s_humusem_70L

Zahradnický substrát B s aktivním humusem je vhodný pro přesazování a dopěstování stromů, keřů a pro zakládání a obnovu trávníků. Udržuje kyprost a vzdušnost půd,  zaručuje dobrý růst a bohatou tvorbu kořenů a květů. Zadržováním slunečních paprsků umožňuje využití tepla pro růst rostlin a tvorbu biomasy. Látky obsažené v rašelině omezují kořenové choroby. Je vhodný vysazování stromů a keřů, kde urychlí zakořeňování a šetří vláhu. Výrobek si můžete zakoupit v e-shopu, cena 157 Kč za 50-litrové balení.

Na vylepšení zeminy při výsadbě se dá použít také Přírodní substrát univerzální. Neobsahuje průmyslová hnojiva a je vhodný pro pěstování nejen zeleniny, ale také ovoce, květin či okrasných dřevin. Struktura substrátu a další fyzikální vlastnosti zajišťují dobrý přístup vzduchu ke kořenům, což příznivě ovlivňuje zakořeňování rostlin a rozvoj kořenového systému. Obsah jílovitých částic zvyšuje poutání živin a omezuje možnost jejich ztrát vyplavováním a podíl rašeliny omezuje rozvoj kořenových chorob. Substrát si můžete zakoupit v e-shopu za 71 Kč, balení 20 litrů.

cereritHnojit při výsadbě můžete např. Cereritem. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se základními i stopovými prvky (NPK + MgO, S, B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin. Aplikuje se zapracováním do půdy při její přípravě k setí nebo sázení a při přihnojování během vegetace. Dávka hnojiva je doporučena rozdělit v poměru 2/3 před výsadbou (setím) jako základní hnojení a 1/3 užít k přihnojení během vegetace. Dle délky vegetace je možno rozdělit ještě i dávku přihnojovací. V e-shopu je k dostání za 370 Kč s DPH, balení 10 kg.

Protože je to s vodou stále tak nějak “všelijaké”, doporučujeme při výsadbě ovocných i okrasných dřevin v zahradě využít Revitalizační organický substrát proti suchu. Ten smícháme s původní zeminou v poměru 1:1. Každá čerstvě vysazená rostlina je obecně náchylná na nedostatek vody, přičemž prvními projevy jsou povadlé listy. Sucho se projeví následně na jejich opadu a možné je též nenávratné poškození, popř. až úhyn. Proto se rozhodně vyplatí zainvestovat o pár korun navíc do speciálního Revitalizačního organického substrátu. V e-shopu je k dostání za 179 Kč, balení 50 litrů.

Při vysazování a pěstování okrasných i užitkových stromků, vám zcela jistě pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

 

Komentáře