Sponzor rubriky

Pankrác, Servác a Bonifác jsou pryč, teď už můžeme v klidu vysazovat rajčata! Základní desatero vám pomůže!

Vložil | 19.5.2021 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Rajčata, papriky a okurky, to jsou tři druhy plodové zeleniny kterou má rád snad každý. A pokud je to možné, snažíme se ji i pěstovat. Je totiž pravdou, že vlastní rajčata ze zahrádky mají vždy jinou chuť než ta kupovaná, což je dáno dobou sběru, skladováním a transportem.

rajce_3Z hlediska výběru odrůd máme možnost pěstovat rajčata tyčková a nebo keříčková. Tyčková se vyznačují tím, že mají hlavní výhon rostoucí do výšky. A protože je dlouhý, tenký a křehký, musí se rajčata vyvazovat k nějaké opoře a potřeba je vylamovat také boční výhony které vyrůstají v paždí listů. Květenství s plody se objevuje v průběhu celého stonku rajčete. Tyčková rajčata (odrůdy např. Akron F1, Bejbino F1, Bolzan, Bonset F1, Býčí srdce aj.) jsou vhodná do skleníku, fóliovníku a nebo na venkovní záhony.

Keříčková rajčata se naopak vyznačují tím, že je každý výhon ukončen květenstvím. V dalším růstu tak pokračují jen výhony boční, které se na keři ochotně vytvářejí. Proto tyto odrůdy nepotřebuji podporu. Jsou nízká a košatá a najdeme mezi nimi i rajčata, která se pěstují speciálně na balkoně a nebo v truhlících. Tyto odrůdy jsou důležité hlavně pro místa, kde není k dispozici zahrádka, ale třeba jen malý balkon a nebo o trochu větší terasa.

Základní rady pro pěkná rajčata

1. pokud si nepěstujete sadbu sami, věnujte pozornost jejímu nákupu. Zkušení zahradníci tvrdí, že když to jde, měli bychom nakupovat rajčata bez květu. Pokud totiž rostliny zasadíme a nekvetou, lépe koření a rychleji rostou.

rajce_12. pro úspěšné pěstování je důležité stanoviště. Vyberte záhonek kam svítí sluníčko a kde jste v několika minulých letech rajčata nepěstovali. To kvůli houbovým chorobám přežívajícím v půdě. Špatnou předplodinou jsou také brambory nebo jiné lilkovité rostliny.

3. o způsobu růstu a kvalitě rostlin rozhoduje jejich sázení. Rajčata nikdy nesázíme kolmo do země, ale vždy tak, aby byla mírně nakloněná. Zhruba jedna třetina stvolu nad kořenovým krčkem byla pak měla být v zemi. Rajčata totiž vytvářejí z této části dobře kořeny a proto budou mít následně silnější a mohutnější kořenovou soustavu.

4. po výsadbě nezapomeňte na zálivku. Také můžete udělat to, že jamku, do které sázíte, naplníte vodou ještě před tím, než do ní rostlinu vsadíte. Počkejte až se voda vsákne a pak zasaďte rajče. Po jeho zahnutí zemí znovu sazenici zalijte. Budete tak mít jistotu že i podloží je dostatečně zásobené vodou a kořeny mají tam pronikat.

5. nemáte-li možnost například na chatě nebo na chalupě vysazená rajčata každý den zalévat použijte mulč. Stačí klasická levná mulčovací kůra a nebo i tráva kterou jste získali při sečení. I ta chrání povrch země před výparem.

6. zhruba po 14 dnech můžete začít sazenice přihnojovat. Starejte se o ně pečlivě, zalévejte, udržujte půdu bez plevelů a chraňte rostliny je před slimáky. Až začnou kvést, připočítejte dva měsíce a to je doba, kdy začnete sklízet. Rostlinu zaštípneme za sedmým až osmým vijanem (květenství), protože plody na dalších by v našich podmínkách stejně nedozrály. Pro skleníky to tak úplně neplatí.

_MG_04777. pro dozrávání rajčat je důležitý dostatek světla, proto již na začátku sázíme rostliny dále od sebe. Až začnou dozrávat, odstraňujte spodní listy až po první hrozen rajčat. Tato listová plocha již stejně není z hlediska fotosyntézy aktivní a listy stíní plodům.

8. i když se nás to na zahrádce, kde hmyzu dostatek netýká, měli bychom vědět, že rajčata jsou tzv. samosprašná. Problémy s opylením by se mohly vyskytnout jenom v uzavřeném skleníku, ale to v malovýrobě není běžné.

9. odstraňování bočních výhonů tyčkových rajčat provádějme výhradně rukou dokud jsou křehké a dlouhé max 8 – 10 cm. Ostrý nůž nebo nůžky nikdy nepoužíváme, protože se vystavujeme riziku přenosu virových chorob z jedné rostliny na rostlinu druhou!

10. papriky a rajčata a okurky pěstujeme většinou ve fóliovníku nebo skleníku dohromady. Rajčata chtějí čerstvý vzduch a nižší teploty, papriky a okurky naopak vlhké a teplé prostředí. Budou-li pěstovány společně, dáváme rajčata blíže ke vchodu, kam se snáze dostává studený vzduch.

Autor příspěvku: ing. Jan Stropnický


Co vám při výsadbě a pěstování pomůže?

substrat_rajcataChceme-li pěstovat rajčata ekologicky bez použití chemie, pak pro výsadbu využijeme Vita Natura Substrát pro rajčata a papriky. Používá se pro pěstování všech odrůd rajčat a paprik. Tento substrát se již nemusí míchat s žádnou jinou zeminou. Velmi vhodné je použít substrát pro nádobové pěstování a pytlové pěstování. Zde je důležité mít dostatek odtokových děr a substrát doplňovat v průběhu vegetace o živiny z organických hnojiv. V e-shopu k dostání za 64 Kč, balení 20 litrů.

hnojivo_rajcataK přihnojování během vegetace použijeme Organické hnojivo pro plodovou zeleninu. To podporuje vývoj kořenového systému i růst rostlin a má příznivý vliv na větší násadu květů a plodů. Při dlouhodobějším používání se podílí na zvyšování podílu humusu v půdě. Hnojivo se používá k základnímu hnojení před výsadbou a k přihnojování během vegetace. Obsahuje organické látky, základní živiny (N, P, K, Ca, Mg) i stopové prvky a další upravující přísady jako je například dřevěné uhlí nebo zeolit. V e-shopu k dostání za 115 Kč, balení 2 kg.

kopriva_rajcataAbychom zlepšili vitalitu pěstovaných rostlin, můžeme je pravidelně ošetřovat růstovým aktivátorem Kopřiva plus. Ten je vyrobený vyrobený ze směsi kopřivy dvoudomé a břízy bělokoré. Přípravek obsahuje určité množství živin (N, P, K, Mg a Ca) včetně stopových prvků (Fe, Zn, Cu, Mn) ve snadno přijatelné formě pro rostliny. Podporuje tvorbu kořenů, růst listové plochy, kvetení a vývoj plodů. Udržuje rostlinu v dobré zdravotní kondici a podporuje její celkovou vitalitu. V e-shopu k dostání za 119 Kč, balení 0,5 litru.

Nejen s plodovou zeleninou vám pomůže společnost Rašelina a.s. Soběslav. Seznamte se s nabídkou jejich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže a pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz …

Komentáře