Péče o ovocné stromy v podzimních měsících

Vložil | 20.9.2019 | Žádné komentáře | HNOJENÍ NA ZAHRADĚ, OCHRANA ROSTLIN

Podobně jako celá zahrada nebo balkon či terasa, musí se na klidové období připravit také jabloně, hrušně, meruňky, broskve a slivoně v našem sadu.

Základem ochrany rostlin proti chorobám a škůdcům ovocných dřevin v této době je celá řada preventivních opatření. Patří mezi ně např. postupný úklid spadaného listí, odstranění mumifikovaných plodů, popř. zakrácení větví poškozených nalomením při česání ovoce. Ošetříme i větší oděrky na kůře kmene a zajistíme, aby k jejímu odírání kůry do budoucna dále nedocházelo (úvazky, kůly, zabezpečovací konstrukce proti vyvrácení).

jablka_podzimZ hlediska kvalitní úrody v příštím roce se ale musíme zaměřit hlavně na houbové choroby přezimující na napadených listech, které za chvíli spadnou na zem, na neposbíraných mumifikovaných plodech, na povrchu letorostů, pod šupinkami pupenů a na jiných těžko dostupných místech. Chceme-li si choroby vyjmenovat, jedná se zejména o strupovitost jabloní, strupovitost hrušní, skvrnitost listů peckovin, hnědnutí listů ořešáků, nejrůznější druhy padlí aj. Toto jsou hlavní houbové choroby, které , pokud tomu nezabráníme, propuknou naplno v jarních měsících. Je tedy logické, že se proti nim musíme bránit již teď.

V oblastech s pravidelným a silným výskytem kadeřavosti broskví se doporučuje provést podzimní ošetření některým z mědnatých fungicidů. Postřik se provádí po opadu listí za suchého počasí a teplotě nad 7oC. Toto ošetření měďnatými fungicidy má nejen fungicidní, ale i baktericidní účinek a použít lze např. Champion 50 WP nebo Kuprikol 50.

kuprikolPro správné přezimování a dobrou následnou kondici je pro ovocné stromy důležité i podzimní hnojení. Tady se doporučuje hnojivo s vyšším obsahem draslíku a nižším obsahem dusíku. Toto přihnojení nám zvýší vyzrálost pletiv, zajistí zvýšenou odolnost vůči mrazu a suchu a zlepší přezimování rostlin. Přihnojovat podzimními hnojivy začínáme koncem srpna a v hnojení pokračujeme v průběhu měsíce září. V říjnu či v pozdější dobu již dohnojování neprovádíme, stromy už na zásah nestačí příznivě zareagovat.

Na podzim ovocné stromy také hojně zaléváme a nezapomeneme provést podzimní řez peckovin, přičemž na mladé výhony postačí zahradnické nůžky. Jádroviny necháváme v daném stavu do února až března, kdy je ten správný čas na výchovný a udržovací řez.  Také se připravujeme na nátěr stromů vápnem, který ale provedeme později (konec října – listopad). V září je přece jen ještě teplo a poškození stromům nehrozí. Můžeme ale chránit pletivem mladé stromky, aby je v zimě okusem nepoškodila zaběhlá lesní zvěř.

Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický


Kromě ochrany proti škůdcům je třeba i hnojit!

podzimni_vyzivaPro podzimní výživu ovocných stromů a keřů použijte vdorozpustné hnojivo Podzimní výživa Hortilon. Obsahuje všechny potřebné živiny včetně mikroprvků, které jsou pro rostliny přítomny ve snadno přijatelné a vysoce účinné formě a zajišťuje vyváženou podzimní výživu dřevin, ovocných stromů i trávníku. Nízký obsah dusíku a vysoký obsah draslíku podporuje ukončení růstu rostlin a vyzrávání rostlinných pletiv. To zajišťuje dobrou odolnost rostlin proti nepříznivým vlivům zimy a vytváří vhodné předpoklady pro úspěšné přezimování. Výrobek si můžete zakoupit v e-shopu za cenu 77 Kč, balení 0,5 kg.

SLEVOVÝ KÓD PRO ČTENÁŘE MAGAZÍNU ZAHRADNICKÁ KUCHAŘKA

Pro letošní podzimní sezonu jsme připravili pro návštěvníky našich stránek malý dárek. Jedná se o slevový kód, který můžete uplatnit v rámci nákupu na e-shopu Rašelina Soběslav. Sleva 10% na celý nákup, stačí vložit kód DEF6FPRK


Nejen při podzimní péči o stromy a keře v zahradě vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. S celou nabídkou se můžete seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

 

Komentáře