Sponzor rubriky

Nevěsty dávají přednost kulatým kyticím

Vložil | 8.4.2014 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

 

Přemýšlíte na tím, jak by měla vypadat kytice pro nevěstu? Pokud ano, ale nevíte si rady, poradíme vám: “Kulaté kytice vedou!”

NěvěstyNevěsty s vyšší postavou mohou dát přednost delším tvarům kytic. Jde o zatím nepříliš obvyklé svatební vějíře. Základ kytice tvoří konstrukce vějířovitého tvaru. Do takto zhotovené kostry pak floristé vplétají nebo lepí různé rostliny. Vějíř mívá převis.

Přestože květináři mohou vytvořit kytice různých geometrických tvarů, nálad a extravagancí, mezi nevěstami stále převládá obliba kulaté svatební kytice. Na ni si může troufnout i neprofesionální florista.

Kulatá svatební kytice vychází z tvaru kytic z období tak zvaného biedermeieru. Kdo by neznal malé kompaktní pugety z doby první poloviny 19. století, kdy se měšťanstvo chtělo svým životním stylem vyrovnat šlechtě. Květy v kytici jsou těsně vedle sebe v kruzích nebo ve spirále, tvar připomíná hvězdářskou kopuli. Vzhledem k použití technik, lze tento typ kytice vypíchat například do držáku s aranžovací hmotou nebo vázat jednotlivé rostliny s přiznanými přirozenými stonky. Na růžích nesmějí být pochopitelně ponechány trny. Úvazek se zakryje stuhou, která by měla barevně ladit s květy. Spodek kytice snadno zakryjí listy. Kytice může mít vzhled kompaktní, ale také romanticky nadýchaný. Vzdušnější kytice patří nevěstám, které zvolí například krajkové šaty.

Něvěsty 2Je zapotřebí zručnost

Kytice je královskou floristickou disciplínou. Kdo si myslí, že uvázat puget je jednoduché, svůj názor změní, jakmile vezme květiny do ruky. Skládat jednotlivé stonky spirálově do dlaně je něco jiného, než je jednoduše aranžovat do vázy. Zhotovení kytice vyžaduje určitou zručnost. Má i své zákonitosti, a té svatební obzvlášť. Vydržet čerstvá by měla alespoň 24 hodin. Musí být perfektně začištěna, aby se nevěsta nezranila. Má být lehká do ruky, vždyť ji během dne drží možná častěji než ženicha.

Svatby se přesouvají z obřadních síní na louky, břehy rybníků, do zámeckých zahrad, ale i na mořské pláže. Tomuto trendu odpovídá i vzhled kytic. Nevěsta v jednoduchých lněných šatech uprostřed rozkvetlé louky by s kyticí orchidejí působila stejně nepatřičně jako s kyticí kopretin v barokní zahradě.

Šaty určují barvu a styl

Důležitý je výběr šatů, nejen jejich barva, ale i střih, by měly ladit s kyticí. Obecně platí, že čím zdobnější jsou šaty, tím jednodušší musí být kytice, aby neodváděla pozornost. Bílá barva šatů snese i barevnější tóny květin. Kombinaci chryzantém v ostře žluté a vegetativně zelené barvě zjemní drobný šater a hlavně bílý snědek, jehož květ s černým středem vypadá jako drobný šperk s tmavou perličkou.
Ačkoliv mnozí hobby květináři bývají velmi zruční, svatební kytice by přece jen měli přenechat profesionálním floristům. Navíc nevěsta by si neměla sama vázat kytici, natož si šít svatební šaty. Lepší je nechat pracovat zkušené odborníky. Ti se snadno pustí i do náročnějších postupů a do extravagantních forem kytic, které si v poslední době našly také jistou oblibu.

Důležité je místo obřadu

Pro obřad v zahradě vlastní, místě oblíbeném, se při zhotovení kytice stačí porozhlédnout po okolních záhonech. Béžová čechrava hezky lahodí se stříbřitou limonkou, bílými růžičkami a růžovými hvozdíky. A bílý porcelánový džbán se stane vhodnou nádobou pro odložení této zahradní svatební inspirace.          Nevěsty 4

Nezáleží ale jen na místě obřadu. Pro výběr materiálu je důležitý vzhled nevěsty, nejen výška její postavy, která předurčuje i velikost svatební kytice, ale neméně podstatnou roli hraje i osobnostní typ. Sportovně založené ženě bude slušet jiná kytice než zralé nebo elegantní či romantické nevěstě. Květináři se shodují, že nejobtížněji se tvoří kytice pro tu nevěstu, kterou nevidí. Nejsou proto nijak rádi, když s objednávkou přijde jen ženich. Kytici lze uspořádat z květů jednoho druhu, které mohou být proložené i zelení. Ze žlutých tulipánů tak může vzniknout další typ kulaté kytice, které se říká květinový tuf. Stačí jen k sobě hustě přikládat jednotlivé květy a stonky pod květy uvázat. Aby takto vytvořená kytice nebyla příliš fádní, kouli květů ozdobí použitá úzká tráva, která tvar koule ještě zvýrazní. Některé nevěsty vyžadují, aby se během svatby opakovala témata – například mezi kyticí a místem. Vše má tvořit celek – kytice, květinové šperky ve vlasech, korsáž na klopě ženicha, výzdoba auta i tabule. Pokud se do kytice použije šater, může se pak tento drobný materiál objevit i na další svatební výzdobě – třeba jako detail na klice auta. Svatební kytice většinou následně zdobí slavnostní tabuli, a tak by se použitý rostlinný materiál měl na stole objevovat i v ostatních menších stolních dekoracích.

Místo kytice taštička

Nevěsty 6Nejen na floristických přehlídkách a show, ale už i na svatbách se objevují glamélie. Název vznikl složeninou dvou názvů květin, ze kterých se v Anglii tato neobvyklá kytice původně tvořila – z gladiol a kamélií. Květy se rozeberou na jednotlivé okvětní plátky, poupata se ponechají celá. Pak už se do středu kytice, který tvoří nadrátkovaná poupata, přikládají na sebe složené nejprve malé a potom stále větší okvětní lístky. Vznikne tak velký nový květ, který je zcela unikátní. Takto lze složit glamélii, či spíše její variaci – rosemélii i z okvětních plátků růže. Takováto originální svatební kytice budí vždy velkou pozornost.

Mezi nové tvary kytic se zařadily například kytice v odvážném tvaru žezla, vřetena, srdce, rohu hojnosti nebo kuželu. Nevěsta může mít i kytici položenou přes ruku. Jde v podstatě o jednoduchý svazek květin, například z kal (Zantedeschia), které v místě úvazku zdobí ovinutá stuha. Atraktivní svatební kyticí se může stát i květinová taštička. Připomíná kabelku, která se polepí rostlinným materiálem. Nevěsta ji může nosit nejen v ruce, ale i omotanou kolem zápěstí nebo pověšenou na rameni.

Text: Stanislava Neradová, foto: archiv

Komentáře