Necítíte se v dobré kondici? Vyzkoušejte domácí bylinné koupele?

Vložil | 28.1.2016 | Žádné komentáře | OSTATNÍ

 

Z našeho uspěchaného světa se vytrácejí zvyklosti našich předků. Ti po tisíciletí při koupání využívali osvědčených účinků bylinek. Pomáhaly jim už od dob antiky zregenerovat tělo, léčit neduhy i provonět vodní lázeň.

koupele_4Neustále někam spěcháme. Vany jsme vyměnili za sprchové kouty a místo bylinkových čajů při rýmě a nachlazení, polykáme radši tabletky, o kterých jsme přesvědčeni, že nás za dva dny vyléčí.

Umíme si ještě přivonět k levanduli a odvaru z ní svěřit na chvíli své unavené nohy? Máme vůbec čas uvěřit pravdivé síle bylin? Přitom stačí málo. Dopřát svému tělu „luxus“ bylinných koupelí, obkladům nebo parní lázni. Zvolněme tempo a inspirujme se léty prověřenými radami.

Našim předkům netekla teplá voda z kohoutku tak jako nám v našich moderních koupelnách, přesto koupelím v nejrůznějších odvarech holdovali. A účinkům věřili. Osvědčené procedury s použitím bylin v naší době s úspěchem nabízejí nejrůznější lázeňské domy, resorty a hotely. My si ale malé lázně můžeme nachystat přímo doma. Postačí nám bylinky, čerstvé nebo sušené, a hlavně onen tolik nedostatkový volný čas. Účinky poznáme doslova na vlastní kůži. Do odvarů a výluhů se můžeme položit, stačí je i inhalovat, nebo si připravit bylinkové zábaly. Je spousta možností, jak načerpat z přírody sílu.

Bylinná koupel

Koupel je podle fytoterapeutů optimálním způsobem, jak využít byliny. Podle jejich názoru má někdy dokonce lepší účinek než vnitřní užití. Můžeme zvolit několik způsobů, jak sílu bylin do vody dostat. Pokud použijeme bylinky čerstvé, vezmeme větší množství, než bychom dali sušených. Vytvoříme si ze slabé průhledné netkané textilie anebo gázy polštářek například obdélníkového tvaru o rozměrech 10 krát 6 centimetrů anebo čtverec 10 krát 10 centimetrů. Naplníme ho směsí bylinek a nejlépe režnou nití ho ručně anebo na šicím stroji prošijeme.

koupele_3Můžeme si našít i sáčky, které jen stáhneme provázkem. Do vany napustíme zhruba deset litrů horké vody. Vložíme sáček s bylinkami. Asi po deseti minutách louhování dopustíme vodu, přitom si regulujeme teplotu. Optimální je kolem 38 stupňů Celsia. Při vyšších teplotách se tělo potí a hůře vstřebává účinné a blahodárné látky.

Bylinný sáček ve vaně ponecháme po celou dobu našeho koupání. Sáček můžeme použít i jako žínku s přirozeným peelingovým účinkem. Když ve vaně třeba jen relaxujeme, můžeme sáček použít třeba jako obklad. Naplněné polštářky nebo sáčky mají tak dvojí užití. Pomocí nich si připravíme jednak výluh a ještě nám poslouží jako žínka nebo obklad. Bez gázy a šití se obejdeme, pokud si připravíme z bylin odvar. Bylinky svaříme ve větším hrnci a odvar pak vlijeme do vany, kde ho zředíme. Lze použít i různé tinktury. Pamatujme ale, že rostliny v přírodním stavu jsou účinnější.

K regenerační koupeli poslouží bylinky, které příznivě působí na odstranění únavy, třeba po nějaké námaze. Tělu prospěje i koupel detoxikační, při které dojde k odstranění cizorodých látek. K detoxikaci použijeme jehličky rozmarýnu, nať šalvěje, yzopu a kopřivy, plody jalovce nebo semena hořčice. Zklidňující účinky mají natě mateřídoušky, bazalky, meduňky nebo květ heřmánku. Energii dodají nať máty, jehlice borovice nebo rozmarýnu, a také citronová tráva. Protizánětlivě a na problémy s klouby působí list slézu a kostivalu, nať třezalky a přesličky, ale i kořen kostivalu.

koupele_22Parní lázeň a inhalace

Vedle koupele ve výluhu nebo odvaru má blahodárný vliv i bylinná parní lázeň. Teplota při absolutní vlhkosti dosahuje přes 40 stupňů Celsia. Je šetrnou formou přírodní terapie, která nezatěžuje náš organismus. Dochází při ní k výraznému pocení a otevírání pórů. Pot se ale neodpařuje, tělo se prohřívá a prokrvuje. Lázeň má také hubnoucí účinky. Prospívá i pročistění pleti, usnadňuje odkašlávání, pomáhá při svalové únavě. Parní lázeň lze aplikovat na hlavu, trup nebo celé tělo. Podle požadovaného účinku i na jednotlivé orgány. Pára je ideální na detoxikační kůry, kůže se prohřeje, otevřou se póry a toxiny se začnou vylučovat.

Oblíbené jsou i bylinné inhalace. Stačí bylinky povařit, pak nad nádobu s odvarem dát obličej a hlavu zakrýt například osuškou. A pak už jen vdechovat unikající páry z horkého odvaru. Inhalace máty nebo eukalyptu může pomoci při rýmě. Procedura napomáhá uvolnit dutiny i průdušky. Aromaterapeutické účinky bylin velmi příznivě působí na pokožku. Omlazuje ji. Pro parní lázeň můžeme požít stejné bylinky jako pro koupel. Vnější použití bylin je v některých případech dokonce více účinné než vnitřní užití třeba jako čaj.

koupele_1

Obklady, kataplazma a sedací koupel

Neméně účinné jsou i obklady namočené v bylinných odvarech. Pomohou nám při hojení ran nebo vředů. Obklady s nálevem heřmánku položené na oči zaženou únavu. Po aplikaci řepíku se rány budou snáze hojit. Obklady dobře fungují i v péči o pleť. Své místo má ve fytoterapii i kataplazma. Rozdrtíme čerstvé bylinky, třeba kořen nebo listy na kaši, kterou naneseme na gázu nebo na látku. Přikládáme teplé nebo studené na postižená místa. Druh rostliny zvolíme podle požadovaného účinku. Při zánětu dýchacích cest zkusit plody lnu setého nebo nať dobromysle, při bércových vředech přikládat rozdrcené listy jitrocele kopinatého.  elice účinná je i sedací koupel. Pomůže při výskytu hemoroidů, zánětech močového měchýře a močových cest, poruchy prostaty, gynekologickém onemocnění, křečí v břiše i v dalších případech. Hemeroidy hojí list ořešáku, dubová kůra, nebo plod kaštanu. Od menstruačních bolestí pomáhají nať kontryhelu nebo řebříček.

Závěrem ještě malý přehled toho, na co se která bylina nejlépe hodí…

Tabulka koupele

Autor příspěvku: Stanislava Neradová

Komentáře