Sponzor rubriky

Trápí vás mechy a lišejníky na ovocných dřevinách? Poradíme, jak se jich jednou pro vždy zbavit!

Vložil | 20.9.2021 | Jeden komentář | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Hlavně starší dřeviny, a nebo také ty, co rostou na nevhodném stanovišti, mají kmeny a větve často pokryté mechy nebo lišejníky. Řada pěstitelů ovocných dřevin tvrdí, že to nevadí, jiní proti nim intenzivně bojují. Kde je pravda a co s nimi?

Pokud třeba při zimování zahrady zjistíte , že máte kmínky a větvičky pokryté jakousi “zelenou vrstvou”, je tady problém. Mechy a lišejníky možná z počátku vašim ovocným keřům nevadí, ale později se na snížení úrody jistě „podepíší“.

A jak? Nejdříve tyto parazitické organismy vegetují jenom na povrchu borky, ale později narušují kůru hlouběji a do pletiv rostlin se mohou dostávat výtrusy různých hub a bakterií, které už dřevinám škodí. Větve mohou např. zahnívat a následně i zasychat. Pomalu, ale jistě! A mechy i lišejníky vytvářejí navíc nejen sami o sobě, ale i díky narušování kůry, prostor pro přezimující škůdce, kteří v jarním období drobné ovoce napadají.

rybiz_mechy_6 rybiz_mechy_7

rybiz_mechy_5 rybiz_mechy_1

První věcí, kterou bychom měli po nálezu těchto organizmů na kmínku a větvích udělat, je očistit jimi porostlá místa mechanicky (např. kartáčem) od odumřelé borky a následně je natřít vápenným mlékem. To můžeme udělat ke konci podzimu na sklonku vegetace a nebo brzy na jaře, kdy vytvořením světlého povrchu chráníme keře a stromy před intenzivním slunečním zářením. Ještě před tím je ale dobré použít postřik nebo nátěr postižených partií roztokem zelené skalice (doporučená koncentrace se uvádí v rozmezí 5 – 8 %).

Z dalších chemických prostředků je možné doporučit i Cuproxat, což je měďnatý přípravek, který používáme v koncentraci alespoň 5%. Někteří pěstitelé ovocných dřevin v méně vyhovujících oblastech používají pravidelně i klasický Kuprikol, který rovněž našim potřebám při odstraňování mechů a lišejníků z kmenů a větví ovocných keřů či stromů, vyhovuje.

rybiz_mechy_8 rybiz_mechy_4 rybiz_mechy_3

Pokud do zahrady chemii „pustit“ nechceme, je možné mechy i lišejníky zlikvidovat wapkou, tzn. omytí jenom čistou vodou pod vysokým tlakem. Následný nátěr vápenným mlékem by ale chybět neměl.

Rada nakonec: lepší je popsané úkony dělat na podzim nebo v zimě, kdy nemrzne, než na jaře. To již může hrozit poškození probouzejících se rostlin! Následně je dobré stromky či keře pohnojit, čímž jim pomůžeme získat ztracenou sílu.

Text a foto: ing. Jan Stropnický


Čím na podzim doplnit rostlinám potřebné živiny?

VH_0,5g_hortilonpremium_PODZIM_bHORTILON Premium PODZIMNÍ VÝŽIVA (NPK 6 – 12 – 36 + 2 MgO)
Podporuje vyzrávání rostlinných pletiv a usnadňuje přezimování rostlin. Hnojivo je 100% vodorozpustné a obsahuje všechny potřebné živiny včetně mikroprvků, které jsou pro rostliny přítomny ve snadno přijatelné a vysoce účinné formě. Hnojivo zajišťuje vyváženou podzimní výživu všech druhů trávníků a dalších víceletých rostlin. Nízký obsah dusíku a vysoký obsah draslíku podporuje ukončení růstu rostlin a vyzrávání rostlinných pletiv. To zajišťuje dobrou odolnost rostlin proti nepříznivým vlivům zimy a vytváří vhodné předpoklady pro úspěšné přezimování. Tento výrobek si můžete zakoupit v e-shopu za 77 Kč.

HNOJIVO PRO PODZIMNÍ VÝŽIVU (NPK 14-10-20+4 S)
Je určeno pro podzimní přihnojení trávníků. Hnojivo pro podzimní výživu je v rámci celoroční výživy trávníků určeno pro podzimní přihnojení, ještě před ukončením vegetace (IX. – X. měsíc). Správná výživa v tomto období, zejména vyšší podíl draslíku zvyšuje odolnost porostu proti původcům houbových chorob a vytváří dobré předpoklady pro úspěšné přezimování trávníku. Použitím hnojiva na začátku léta (červen) se zvýší odolnost trávníku proti suchu v průběhu letních měsíců. Tento výrobek si můžete zakoupit v e-shopu za 80 Kč.

KRAVSKÝ HNŮJ – jedná se o čistě přírodní organické hnojivo. Obsahuje organické látky a základní živiny (N, P, K, Ca a Mg), ale i stopové prvky např. (Fe, Mn, Mo, Zn, Cu). Hnojivo se aplikuje na povrch zeminy rozhozem, a pak se mírně zapraví do půdy (ručním rytím apod.). Kravský hnůj je granulovaný (peletovaný), přičemž granule při styku s vodou bobtnají, a tak dochází k postupnému uvolňování živin. Hnůj přirozeně zvyšuje podíl humusu v půdě a přispívá k vyšší úrodnosti. Kravský hnůj se obzvláště hodí k vyhnojení půdy připravené pro pěstování zeleniny např. celeru, kapusty, zelí, květáku a plodové zeleniny (rajčat, paprik, okurek aj.). Dále před výsadbou okrasných zahradních rostlin.  Tento výrobek si můžete zakoupit v e-shopu za 85 Kč.

Koňský hnůjKOŇSKÝ HNŮJ peletovaný je organické hnojivo, vyrobené z koňského hnoje s obsahem podestýlky procesem sušení a následné peletizace. Obsahuje organické látky, základní živiny a stopové živiny. Dochází k postupnému uvolňování živin,  zlepšují se tepelné a vzdušné vlastnosti půdy a půdní struktura. To vše vede k dobrému prokořenění rostlin. Hnojivo má všestranné zahrádkářské a pěstitelské využití. Používá se především k základnímu hnojení před výsadbou rostlin. Hnojivo používáme především k základnímu hnojení před výsadbou zeleniny, rovněž je velmi vhodné pro vyhnojení květinových záhonů nebo při přípravě půdy před výsadbou stromů a keřů. Tento výrobek si můžete zakoupit v e-shopu za 125 Kč.

SLEPIČÍ HNŮJVN_Farmarsky_hnuj_3kg – farmářský hnůj slepičí je peletované organické hnojivo, které je vyrobeno z aerobně fermentovaného slepičího trusu a následně stabilizováno sušením. Používá se hnůj od slepic z volných chovů. Uvolňování živin je pozvolné a rovnoměrné v průběhu celého vegetačního období, čímž se omezuje jejich vyplavování. Hnojivo je vhodné pro rostliny vyžadující organické hnojení (především zelenina). Kromě toho je vhodné pro hnojení pokojových a balkónových rostlin nebo při přípravě půdy před výsadbou stromů a keřů či pro základní hnojení trávníků a sportovních hřišť. Hnojivo se používá především k základnímu hnojení před výsadbou rostlin. Farmářský hnůj slepičí se rovnoměrně rozhodí na plochu a zapracuje do půdy (ručně rytím či strojově zaoráním). Tento výrobek si můžete zakoupit v e-shopu za 68 Kč.

Nejen při přípravě na podzimní hnojení vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

Jeden komentář

  1. Olga (1 roky zpět)

    Dobrý den hnojime koňských hnojem a teď na jaře jsem zjistila že je jsou na rybízu,angrestu i boruvkach lisejnik ,v obchode mi paní doporucila připojit NPK je to v pořádku?Děkuji Olga

Komentáře