Sponzor rubriky

Blíží se doba výsadby jiřin! Poradíme vám s jejich pěstováním.

Vložil | 8.3.2023 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Jiřiny se pěstují jak ve venkovských zahradách u našich chat a chalup, tak také v zahrádkách nebo na terasách a balkonech ve městech. Výhodou je jejich velká variabilita a nenáročnost, takže si můžeme vybírat z velkého množství barev, tvarů a velikostí květů.

jiriny_1Pěstují se vcelku snadno, a na podzim, kdy už toho v zahradě moc nekvete, rozzáří celou plochu. Ne nadarmo se jim říká královny pozdního léta. Co se týče barev, mohou mít rozličné podoby: bílou, žlutou, oranžovou, růžovou, červenou a nebo květy docela tmavé téměř až do černa či dokonce dvoubarevné.

Kdy vysazovat: pokud chceme aby nám na podzim jiřiny pěkně kvetly, musíme je do země ukládat nejlépe v dubnu, samozřejmě záleží na počasí. A pro letošní “bláznivý” rok to platí dvojnásob!

Stanoviště: místo pro jiřiny by mělo být na osluněné straně zahrady, a rostliny kolem sebe potřebují i hodně prostoru, protože se během vegetace rozrůstají. A důležité je také také to, jak daleko sázíme jednotlivé hlízy os sebe. Jiřiny velké, rostoucí do výšky více než 100 cm, sázíme od sebe asi 70 až 80 cm. Odrůdy nižší v výškou kolem 60 – 90 cm sázíme do vzdálenosti kolem 60 až 70 cm a nejnižší druhy, které rostou do výšky 40 až 60 cm, umisťujeme do sponu 30 až 40 cm. Jiřiny se dají sázet jak k plotu, tak na volné prostranství nebo i do přenosných nádob. To ale jenom ty malé. Pokud je vysadíme do stínu porostou, jen květů bude méně! Na stejném stanovišti je můžeme pěstovat i několik let po sobě.

Půda, zálivka, hnojení: na složení zeminy nejsou jiřiny náročné, nemají rády pouze vlhké až mokré půdy. Z hlediska hnojení uvítají organiku v podobě kompostu, běžně se ale přihnojují klasickými kapalnými nebo pevnými hnojivy. Aby kvetly a dobře rostly, potřebují jiřiny vyšší dávky živin. Hnojíme je proto jednou za týden až do 2. dekády měsíce srpna. Pak končíme, aby hlízy stačily před zimou vyzrát. Zálivka by měla být pravidelná, přísušky se jako první objeví na květech, které vadnou a objevují se na nich zažloutlé skvrny.

jiriny_6 jiriny_4 jiriny_3 jiriny_2

Květy jiřin mohou být dvoubarevné, červené, žluté či bílé…

Hlíza je základem: pro vypěstování pěkných jiřin potřebujeme kvalitní hlízy, které by po zimě měly být celistvé, nerozpraskané a bez známek plísní. Pokud se nám zdají suché, můžeme je na pár hodin před sázením namočit. Sázíme do prokypřené půdy tak hluboko, aby nad hlízou bylo cca 5 cm zeminy. Pokud uložíme hlízy do větší hloubky, špatně vzchází a rostlina se zbytečně oslabuje.

Ochrana před slimáky: ta je u jiřin velmi důležitá, protože hlavně mladé rostliny, které vyrůstají na jaře z půdy, dokáže slimák spolehlivě zlikvidovat. A u malých odrůd šplhají tito škůdci po listech a stoncích až ke květům, které rovněž ožírají.

Závěrem je možné říci, že jiřiny, královny našich podzimních zahrad a květiny našich babiček jsou nenáročné, ideální rostliny, které nám dělají radost hlavně na sklonku vegetace, kdy už toho v zahradě moc nekvete. Začít s jejich pěstováním musíme ale již nyní, časně zjara…

jiriny_kvetyVýčet některých odrůd: Tartan – černočervená s bílou, hodí se k řezu a pro plošné výsadby na záhonech. Honky – bíle kvetoucí odrůda, vhodná k řezu. Humoreska – žlutá jiřinka, hodí se na řez do vázy. Yozora -karmínově červená, doporučována pro řez i záhonové výsadby. Lady Darlene – žlutá, červené špice okvětních lístků, vysoce dekorační, doporučována k záhonovým výsadbám. Columbo – oranžová barva květů, hlavně pro řez. Sirael – zářivě červená, doporučována k řezu do vázy. Čardáš – lávově červená, jednoduché květy, vhodná do nádob, má zelenočervené listy. Samba – žluté a jednoduché květy, doporučována pro nenáročnost do nádob. Krystal – světle žlutá odrůda, leknínovité květy, výborně se množí. Brandon James – dvoubarevná žlutobílá, poměrně vzácná, ideální k řezu. Fabel – červená, květy tvaru sasanek, vhodná do nádob. Vulkán – oranžovo-červená, vhodná pro řez i záhonové výsadby, jedna z nejlepších odrůd u nás vůbec.

Autor příspěvku: ing. Jan Stropnický


Co se vám určitě hodí…

kvetinova_zeminaPři výsadbě jiřin doporučujeme vylepšit zeminu na stanovišti např. Zahradní a květinovou zeminou. Ta je vhodná jak zahradní kvetoucí rostliny, tak také pro květiny (balkonové, letničky i pokojové). Pro pěstování některých druhů květinových kultur zvlášť náročných na lehké až střední půdy (např. všechny druhy palem) doporučujeme smíchat s cca 10 % písku. Při použití na zahradě doporučujeme smíchat substrát s původní ornicí v poměru 3:2 na plochu 1 m2. V e-shopu ji dostanete za 142 Kč, balení 40 litrů.

algahuminPro zlepšení vzcházení hlíz doporučujeme Algahumin (máčení nebo zálivku). Jedná se o extrakt z přírodní rašeliny, která má vysoký obsah huminových látek a hnědé mořské řasy. Přípravek podporuje zakořeňování, růst i  kvetení a zvyšuje přirozenou obranyschopnost rostlin vůči abiotickému stresu. Rovněž zlepšuje regeneraci při poškození. Opakovaná aplikace přípravku zlepšuje kondici pěstovaných rostlin a zvyšuje jejich výnos a kvalitu. Výrobek si můžete zakoupit v e-shopu za cenu 262 Kč, balení.

horticerit univerzálníPro přihnojování během vegetace je možné použít k jiřinám i jiným rostlinám v zahradě Horticerit – univerzální hnojivo. Jedná se o speciální směsné granulované vícesložkové NPK hnojivo s hořčíkem a sírou (NPK (+MgO, + S) 14-5-9 (+2, +6)), které je vhodné pro všechny plodiny s výjimkou přísně kyselomilných rostlin, mezi něž řadíme např. borůvky, jehličnany, vřesy, azalky a rhododendrony. V e-shopu k dostání za 175 Kč, balení 3 kg.

Máte-li zájem o výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), které vám při pěstování jiřinek jistě pomohou, seznamte se s nabídkou jejich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

 

Komentáře