Sponzor rubriky

Je vám v tyto dny horko? Schovejte se pod pergolu!

Vložil | 23.7.2015 | Jeden komentář | ZAHRADNÍ STAVBY A NÁBYTEK

 

Letní sezóna začíná nabírat na obrátkách a pergoly v českých zahradách jsou v permanentním vytížení. Oblíbené zahradní dřevostavby jsou vyhledávaným místem pro relaxování na čerstvém vzduchu, pro posezení s přáteli spojené s grilováním, pro setkání s příbuznými nebo pro romantické chvilky s drahou polovičkou…

Zahradní pergola s krbemJaké máme pergoly: zahradní pergoly se obvykle vyrábí ze dřeva pocházejícího z českých jehličnanů, přičemž nejpoužívanější stromy jsou borovice a smrk. Spojovací a kotvící materiál bývá vyroben z vysoce kvalitní nerezové oceli, navíc často ošetřené zinkem. Kvalitní dřevo a spolehlivé kovové spojovací a kotvící součástky jsou základním stavebním kamenem pro každou pergolu. Zahradních pergol je značné množství druhů. Na trhu lze narazit jak na malé pergoly určené spíš na ozdobu či jako opěru pro popínavé rostliny, tak výrazně větší, které mohou sloužit k posezení s přáteli nebo klidnému odpočinku o samotě apod. Některé jsou zastřešené, jiné nikoliv. Velmi často se zahradní pergoly využívají k pěstování popínavých rostlin. V takovém případě se do pergoly vestavují dekorativní mříže a květinové truhlíky, pomocí nichž se usměrňuje růst pnoucích růží a jiných příbuzných rostlin. Kromě dekorativních mříží bývají pergoly doplněny například dělícími stěnami proti větru a slunci, lavičkami, stoly a jiným zahradním nábytkem apod. Některé pergoly jsou vybaveny podlahou nebo dlažbou. Často se můžeme setkat s dřevěnou nebo kompozitní podlahou, či se zámkovou a člunkovou dlažbou, či podlahou složenou z přírodního kamene. Do některých je pro změnu vestavěn zahradní krb či gril, případně další příslušenství, které může pergolu povýšit na regulérní venkovní kuchyni/jídelnu.

Pergola s dělícími stěnamiKam pergolu umístit: jedním z předpokladů pro spokojené užívání zahradní pergoly je výběr vhodného místa, kde by měla být pergola upevněna. Pergola může stát volně v zahradě, nebo může být umístěna do kouta zahrady. Ojedinělé není ani kotvení pergoly ke zdi domu. Pergola by měla stát na rovném povrchu a i samotný podklad by měl být takový, aby do něj šla pergola pomocí kotvících prvků upevnit. S tím souvisí i vhodně zvolený způsob kotvení. Například písčitá půda není zrovna optimální povrch pro kotvení pomocí zemních vrutů. Pergola by neměla být v permanentním stínu a optimální místo by mělo být vybíráno jak s ohledem na vlastní potřeby a požadavky, tak i s ohledem na sousedy. Pokud se rozhodnete pro pergolu se zahradním krbem, je dobré při jejím umisťování pamatovat také na nejbližší sousedy. Pergola postavená v těsné blízkosti sousedova pozemku navíc s komínem vystrčeným jeho směrem přátelským vztahům kdovíjak nepřidá.

Pergola se střechou ze sklolaminátuVýběr vhodné střešní krytiny: nejčastějšími krytinami používanými na střechu pergoly jsou polykarbonát a asfaltový šindel. Polykarbonát je velmi lehký, ale současně dostatečně pevný materiál, se kterým se výborně pracuje, a který disponuje vynikajícími tepelně-izolačními vlastnostmi, dobře propouští světlo a je nenáročný na údržbu. V ideálním případě by měl polykarbonát vydržet nepoškozen při teplotách v rozmezí od -40 do 140 °C. Navíc je prodáván za rozumnou cenu. Drobnou nevýhodou polykarbonátu je jeho náchylnost na poškrabání. K dostání je komůrkový, litý a trapézový polykarbonát v několika barevných odstínech. Alternativou za polykarbonátové desky je asfaltový šindel. Tato krytina je ještě odolnější než polykarbonát, vydrží déle, ale na druhou stranu je asfaltový šindel z finančního hlediska nákladnější a nepropouští tolik světla jako lehčí polykarbonát. Kromě asfaltového šindele a polykarbonátových desek lze pergolu zastřešit také pomocí rákosových rohoží. Tyto stínovky z loupaného rákosu fungují jako solidní zástěna proti slunci a větru za špatného počasí. Nejsou však tak odolné jako výše zmíněné krytiny. Zahradní pergola se dá zastřešit také pomocí popínavých rostlin.

Údržba zahradní pergoly: pro maximálně zachovalý vzhled a dlouhou životnost je nezbytné zahradní pergoly pravidelně udržovat a chránit proti plísním, houbám a samozřejmě i proti škůdcům. Ochranu a pravidelnou údržbu provádíme lazurami a laky dostupné v různých barevných odstínech. Při opakované údržbě se pro navýšení efektivity ošetřování doporučuje pečlivé odstranění původního ochranného nátěru, který by ten nový znehodnocoval. Péči je však třeba věnovat nejen dřevěnému povrchu zahradní pergoly, ale i jejím ostatním částem jako je střecha, podlaha, případně zahradní nábytek.

Dostatečný stín vám přeje váš dodavatel pergol, společnost Vladeko s.r.o Tachlovice

Jeden komentář

  1. Simna (7 roky  zpět)

    Ve článku se píše, že pergola může být volně v zahradě. Ale nejde pak o altány ? Přeci ten bývá samostatně postaven v zahradě.Pergola vždy navazuje na barák. Aspoň si to tedy myslím.

Komentáře