Jak správně pěstovat primule z hobby marketu a proč je nevyhazovat?

Vložil | 22.2.2017 | Žádné komentáře | BALKONOVÉ A POKOJOVÉ ROSTLINY

 

Tyto rostliny patří neodmyslitelně ke každému jaru a ne jinak je tomu i letos. V obchodech se zahrádkářskými potřebami je stejně jako v květinářství vídáme již od poloviny ledna a konec zimy si bez nich neumíme představit. Musíme je ale nechat jen odkvést a pak odložit do kontejneru?

Primule máme rádi hlavně kvůli jejich pestrobarevným květům a jejich nenáročnosti na pěstování. V sortimentu se jich nachází asi 500 druhů a v podobě, v jaké si je dnes kupujeme, je známe z minulého století. Rostliny, jež nacházíme v obchodech, se jmenují Primula acualis (primulka bezlodyžná). Pochází původem z Číny a pro masovou produkci jsou z hlediska možností pěstování a množení nejideálnější.

primule_sortimentPravidla nákupu a základní péče

Pro pěstování v bytě neberme ty rostliny, které jsou silně rozkvetlé. Vypadají sice lákavě, ale daleko lepší je koupit takové, které teprve nakvétají! Každý jednotlivý květ totiž vydrží kvést asi jen necelý týden, průběžně ale přirůstají nové. Primulím se daří nejlépe v chladnějším a světlém stanovišti, umístění na parapetu těsně u ústředního topení dobré rozhodně není. Nejlepší je okno v ložnici nebo dokonce v nevytápěné chodbě. Ale kdo z nás takovou má! Pěstovat primule bychom tedy měli alespoň na co nejchladnějším místě v bytě (pozor na světlo) a v návaznosti na to je i správně zalévat. Přísun vody musí být pravidelný. Rostliny nesmíme ani přelévat, byť mají rády vlhkou půdu, ale ani netrápit suchem. A největším problémem je voda v podmisce, to pak zahnívají kořeny a primule chřadnou. Odkvetlé stvoly se zasychajícími květy pravidelně odstraňujte, jenom tak bude primule stále znovu a znovu nakvétat. Ve správných podmínkách na dobrém stanovišti při teplotách 15–20 °C vydrží rostlina kvést asi 3–5 týdnů. Pokud je teplota vyšší, doba květu se zkracuje, a stejně tak působí i málo světla. To navíc špatně působí také na celkový stav rostlin, které blednou a nenasazují nové květy.

primule_dekoraceChcete mít primule hezčí? Přesaďte je!

Rostliny jako takové jsou v rámci „výroby“ sázeny do lehkých, transportních, množárenských substrátů. V zahradnictví se s nimi sice dobře pracuje, ale pro další růst vhodné nejsou. Tyto zeminy jsou chudé na živiny, nedrží vodu a snadno se zasolují. Pokud chceme, aby naše primule kvetly v bytě nebo v kanceláři dlouhou dobu, musíme je po zakoupení přesadit! Nová zemina by měla být výživná a dobře propustná, na dno květníku můžeme dát i drenáž. Při přesazování lehce pomačkáme bal, odstraníme zeminu co půjde a primuli zasadíme do hezčího květníku. A nebo ji vrátíme zpět, okolí kořenů zasypeme čerstvým substrátem a rostlinu usadíme do ozdobného obalu na květníky. Dále pak zaléváme a také hnojíme! Na to se často zapomíná, ale z čeho má rostlina žít a vytvářet stále nové květy?

primule_korytoPo odkvětu vystěhujte prvosenky na zahradu!

I když se budeme o primule starat dobře, po určité době nastane to, že přestávají kvést. To je čas na to, vysadit je na zahradu. Místo najdou např. v blízkosti vodních ploch, na skalkách nebo jako ohraničující vegetace u chodníků a cest. Ideální je polostinné nebo slunné stanoviště s dobrým vodním režimem. Sucho jim nesvědčí! Jsou-li po pobytu u nás doma v dobré kondici, mohou někdy koncem léta ještě jednou vykvést. Pokud se tak nestane, nic se neděje, květy nás potěší na jaře příštího roku. I když primulky vydrží hodně, zimní kryt, zejména v prvním roce po výsadbě, je skoro nutností. Odolnost proti mrazu je dána mnoha faktory, z nichž můžeme jmenovat např. barva květu, jeho velikost a nebo celkovou kondici. Bílé prvosenky, podobně jako žluté,  jsou zpravidla mrazuvzdorné, růžové, modré a oranžové méně.

Jak vidíte, primule nemusí být jen rychloobrátkovým zbožím se smutným koncem. Při troše dobré vůle a starostlivosti nás potěší svými květy nejen doma, ale pak, v dalších létech, i na zahradě. A radost nám mohou udělat také v přenosných nádobách.

Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický


TIP RAŠELINA a.s.

kvetinova_zeminaPro přesazení primulí můžeme s úspěchem použít Zahradní a květinovou zeminu. Ta je vyrobena mícháním a tříděním rašelin, kompostu a vápenatých hnojiv. Je to univerzální pěstební zemina s příznivě upraveným obsahem organických látek, s vhodnou půdní kyselostí, obsahující potřebné množství základních i stopových živin. Je vhodná pro pěstování květin (balkonových, letniček i pokojových), zahradních rostlin i zeleniny. Pro pěstování některých druhů květinových kultur zvlášť náročných na lehké až střední půdy (např. všechny druhy palem) doporučujeme smíchat s cca 10 % písku. V e-shopu k dostání za 79 Kč, balení 40 litrů

kapalne_hnojivoPro následné přihnojování doporučujeme Hnojivo pro pokojové rostliny KVĚT. Jedná se o přípravek, který obsahuje dusík, fosfor a draslík v poměru NPK 7-5-5. Všechny okrasné rostliny, pěstované v květináčích nebo jiných nádobách, tak obdrží optimální množství živin. Je to ideální plné hnojivo pro zdravý růst, intenzivní vybarvení a bohaté nasazení květů. V e-shopu k dostání za 44 kč, balení 1 litr.

Komentáře