Jak odnaučit psa čůrat v zahradě tam, kde nemá!

Vložil | 14.7.2016 | Žádné komentáře | OSTATNÍ

 

Občas se stává, že doma neškodí jen obtížný hmyz, ale také zvířata, která máte rádi a která jsou vašimi společníky. A obzvláště v létě na zahradě to může být docela problém!

pes_curaMáte doma psího miláčka? Pokud ano, tak víte dobře, že čůrat a značit si tak své teritorium má každý pes vlastně v popisu své činnosti. Znají to i ti, kteří psa zrovna nemají, ale zato jsou majiteli nemovitosti nebo i auta na trase, kudy chodí pejskaři své miláčky venčit. Kromě nepříjemného vizuálního efektu na počůrané omítce není příjemný ani odér, který se z takového místa šíří.

Oplocení takového místa může pomoci, ale často není technicky ani esteticky možné. Pak se nabízí řešení změnit chování nebo rituály, které pes v  rámci značkování provádí. Můžeme využít velmi silné stránky psí osobnosti a to je čich. V Itálii je pro takovou příležitost nabízen produkt pod názvem KALIF. Je založen na přírodní bázi, neboť využívá výtažků z pepře a chilli paprik (capsicin). Je dodáván v rozprašovači, a tak je aplikace velmi jednoduchá.

kalif-psi-a-kocky-450mlPostříkáním místa, kam psi chodí značkovat, měníme jejich chování. Pes má své oblíbené značkovací rituály a tak se místu, které je mu pachově nepříjemné, raději vyhne. Obdobným způsobem působí postřik i na kočky. Po praktických zkušenostech s tímto produktem však víme, že některé kočky mají natolik silnou vůli, že ne vždy jsou ochotny své rozhodnutí měnit.

Majitelé zejména městských bytů s balkóny, lodžiemi, terasami, pak mohou využít obdobnou formu přípravku, který je zaměřen na změnu chování holubů, případně jiných druhů ptáků. Uklízet na balkóně exkrementy po ptácích není jistě nic příjemného a ani zdraví prospěšného. Použití je opět jednoduché – postříkáme místa, kam ptáci obvykle usedají. Tím časem změníme jejich letové trasy.

Při použití těchto produktů na přírodní bázi si musíme být vědomi i omezenosti doby účinku. Déšť a sluneční záření urychlují přirozené odbourávání těchto přírodních látek. Proto je potřeba postřik opakovat po dešti nebo návratu psů či holubů na ošetřená místa. Zpravidla postačí v týdenním intervalu postřik opakovat. Pomocí těchto prostředků můžeme změnit chování zvířat při zachování bezpečnosti vlastní, ale i zvířat, která nám jinak nevadí nebo je máme dokonce rádi.

Text: Aleš Urbánek

Komentáře