Co s truhlíky, které zasáhlo krupobití nebo silný přívalový déšť?

Vložil | 30.5.2018 | Žádné komentáře | BALKONOVÉ A POKOJOVÉ ROSTLINY

Obvykle je to jako blesk z čistého nebe. Přiženou se mraky, pak silné přívalové deště a někdy dokonce i krupobití. Zahrady, terasy a balkony bičují provazy deště a dílo zkázy dokonávají kroupy různých velikostí. A vše to většinou trvá jen několik málo minut…

To, že rostliny utrpěly, je jasné, nejhůře jsou na tom asi balkonovky. Dají se ještě zachránit? To je otázka, kterou si klade většina majitelů přenosných nádob nebo truhlíků s muškáty, petúniemi či netýkavkami, když přemýšlí o tom, zda není lepší navštívit zahradnictví a zakoupit květiny nové.

1
Truhlík s poškozenými petúniemi. Utrpěly hlavně květy!

Zkušení zahradníci ale radí nepropadat panice a pokusit se poškozenou vegetaci zachránit a správnými pěstitelskými postupy zregenerovat. Je samozřejmé, že záleží nejen na míře poškození a na druhu rostlin, ale také na tom, kolik zeminy voda z truhlíku nebo nádoby stojící na terase vyplavila.

Jak správně postupovat?

Zprvu vypadají rostliny hodně splihle, důležité však je, že se jedná zejména o jemné květy. Listy a krátké stonky poškozeny tolik nebývají, což znamená, že rostliny brzy zregenerují.

2 3
Vlevo pohled na poškozené rostliny, vpravo detail květu zasaženého kroupami. I ten je třeba odstranit!

V prvé řadě je třeba ostříhat nebo prsty jemně otrhat všechny poškozené květy a listy. Pokud tak neučiníme, budou tyto rostlinné zbytky zahnívat a patogenní houby napadnou i zdravou část vegetace. Odstranit je třeba všechna, byť jen málo poškozená pletiva. K tomu poslouží třeba malé nůžky na šití. Jsou-li balkonovky poškozeny více, nebojte se je radikálněji ostříhat. Klidně je zkraťte na polovinu! Rostliny sice nebudou chvíli vypadat dobře, rychle se ale zotaví a zahustí.

 IMG_1223 IMG_1231
Na odstranění květů použijte klidně obyčejné nůžky. Vpravo petúnie bez poničených květů a listů s poupaty.

Pokud od výsadby uplynul nějaký ten týden, je možné poničené rostliny přihnojit. Dále je potřeba snížit zálivku, protože se zmenšila listová plocha, která teď tolik netranspiruje. A při „normálním“ přísunu vody by hrozilo zahnívání kořenů! Chcete-li mít jistotu, že jste pro záchranu balkónových rostlin udělali opravdu vše, můžete je preventivně postříkat přípravky proti houbovým chorobám. Přece jen je vlhko a rostliny mají hodně otevřených řezných ran. Jako další krok doporučujeme dosypat vyplavený substrát a poškozeným balkonovkám dopřát hodně sluníčka. To již ale bohužel nezáleží na nás! Posledním, ale velice důležitým krokem bude kondiciační zálivka Algahuminem.

IMG_1226
Petúnie po celkové asanaci vypadají “skromně”. Brzy ale budou obsypány novými květy…

Nepřízní počasí zdecimovaná vegetace v truhlíku brzy obrazí a pokud nepřijde pohroma jiná, budete se těšit krásou květů těchto rostlin po celé léto až do příchodu prvních podzimních mrazíků. To je ale ještě hodně daleko…

Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický


Výrobky, které by se vám mohly hodit…

   

    

Více informací o produktech na www.raselina.cz

Komentáře