Co na okno po Vánocích? Kupte si kvetoucí pokojovky!

Vložil | 12.1.2017 | Žádné komentáře | BALKONOVÉ A POKOJOVÉ ROSTLINY

 

Po svátcích, které našemu domovu propůjčují spoustu barev a vůní, jsou zejména naše obývací pokoje smutné. Zkusme tedy okno rozzářit květy pokojovek, které prostřednictvím barevných tónů vnesou do našich příbytků potřebné oživení. Pokud zvolíme ty správné, můžeme se z jejich květů v nejrůznějších kolekcích těšit od teď až do jara, kdy si domů přineseme např. krokusy, narcisy a nebo petrklíče.

vanocni_kaktusVánoční kaktus

Tato rostlina v této době ve většině domácností dokvétá. Pokud ho pěstujeme na chladném místě, můžeme použít trik, který se osvědčil naší čtenářce paní Blaženě. Ten prodlouží kvetení mnohdy až o týdny. Jak nám pisatelka z Blatné napsala, již v loňském roce použila pro hnojení vánočního kaktusu (tehdy ještě omylem) hnojivo na orchideje. Sama byla překvapena, jakých účinků dosáhla, v jejím dopise stojí, že vánoční kaktus nesl některé květy ještě na konci února, aniž by se to projevilo na jeho zdravotním stavu a kondici.

Vánoční kaktus (latinsky Schlumbergera) pochází z tropických deštných pralesů Jižní Ameriky. Nejznámější je asi červený (Königer´s Weihnachtsfreude) nebo růžový, květy ale mohou mít i barvu bílou (Delicatum), oranžovou (Frankenstolz) a nebo fialovočervenou (Le Vesuv). Pro pěstování je ideální zvolit polostín, např. východní, někdy i severní okno. Tato rostlina nesnáší slunce, a tak ani v zimě by se neměl objevit na okně jižním. Vánoční kaktus je naprosto nenáročná rostlina, která snese i teploty kolem 25 oC. Při dobré zálivce a hnojení bude zdárně růst, ale pozor, nepokvete. Proto, aby rostliny nakvetly a následně tvořily květy dlouhodobě, potřebují teplotu ideálně na úrovni zhruba 15 oC. Té docílíme hlavně v ložnici nebo na chodbách. Tyto rostliny jsou náchylné na přemokření, pravidelnou zálivku je tedy nutné zaměnit za střídavou. Pokud rostlina silně kvete, necháme ji částečně vyschnout a pak bal zalijeme. Pokud bude kaktus přemokřen, kořeny budou uhnívat a rostlina chřadnout. Vánoční kaktus také pravidelně rosíme. Pokud totiž máme v místnosti suchý vzduch, mladá poupata opadávají. Po ukončení kvetení můžeme kaktus přesadit a až nastanou teplé dny, je ideální ho letnit na balkoně, terase a nebo zahradě. Od května do srpna má rád dostatek čerstvého vzduchu a teplo, od října pak začne (to již ale doma na chladnějším stanovišti) nasazovat poupata.

kolopejka_1Kolopejka

Tato rostlina s latinským názvem Kalanchoe patří mezi sukulenty a díky množství barevných odrůd zkrášlí za pár korun vaše okna po dlouhou dobu. K pěstování můžeme použít kolopějku s růžovými květy (Calypso), s oranžovými květy (Nugget) nebo s květy žluté barvy (Gold-juwel). Nejznámější jsou ale Kalanchoe s  květy červenými, které má jako svou ozdobu např. odrůda Bali. Tato rostlina kvete poměrně dlouho a protože patří do rodiny sukulentů, je naprosto nenáročná. Po zakoupení v obchodě ji doporučujeme ihned přesadit do trochu většího květníku, protože její kořeny poměrně intenzivně rostou a brzy vyplní celou nádobu. Stavíme ji na slunné místo a nevadí jí ani suchý vzduch ústředního topení. Během pěstování na okně hnojíme klasickými hnojivy pro pokojové rostliny a pravidelně zaléváme, ale nepřemokřujeme. Odkvetlá květenství odstříháváme, pravidelně vyráží nová. V okamžiku, kdy rostlina dokvete, ji můžeme zlikvidovat nebo pěstovat dál. V takovém případě ji celou ostřiháme a necháme následně obrazit. Zaléváme, až povrch zeminy oschne, a od jara do podzimu přihnojujeme plnými hnojivy. Z hlediska nabrání síly jí samozřejmě vyhovuje i letnění v zahradě, popř. pěstování přes léto ve volné půdě.

fialky_1Africké fialky

Tyto nenáročné a celoročně kvetoucí rostliny (latinsky Saintpaulia) všemožných barev a variací udělají radost jak začínajícím, tak i pokročilým pěstitelům. Na pěstování jsou možná o trochu náročnější než předchozí kolopejky, vše nám ale vynahradí svým neustálým kvetením. Také s letněním si nemusíme dělat starosti, fialky dobře rostou v bytě po celý rok. Jedinou věcí, na kterou musíme dávat pozor, je prudké slunce a nebo trvalé přemokření. Původní fialky pochází, jak již říká sám název, z Afriky a zahradnická literatura upozorňuje na fakt, že původně byly pouze modré, růžové a bílé. Šlechtitelé ale odvedli obrovský kus práce a vyšlechtili rostliny nejen s pestrobarevnými květy mnoha barevných tónů, ale i jedince s různými podobami listů nebo typem růstu (vzpřímené, převislé). A rozličná je i velikost rostlin, kdy kromě běžných můžeme zakoupit také mini fialky.

Nároky na pěstování: africké fialky jsou poměrně skromné, nemají velké nároky na světlo, zálivku nebo hnojení a jejich předností je i bezproblémový růst v nízké vzdušné vlhkosti našich bytů a kanceláří. Zeminu pro pěstování používáme lehkou a porézní, dobré je, pokud přidáme perlit a pro zvýšení kyselosti, kterou ke svému růstu potřebují, i trochu rašeliny. I když má fialka ráda světlo, přímý úpal na jižním okně nesnáší. Silný sluneční svit totiž poškozuje listy, na nichž se následně tvoří nekrotické skvrny. Optimální teplota pro pěstování fialek je běžná pokojová kolem 20-22 oC. Nižší teploty kolem 15-20 oC pak prospívají rostlinám s panašovanými listy. Pokud se teploty pohybují nad 25 oC, fialky ztrácí barvu listů a přestávají růst. Alfou a omegou pěstování fialek je zálivka. Někteří pěstitelé doporučují striktně zalévat shora, jiní zas výhradně podmokem. Oba dva způsoby jsou možné, v žádném případě ale nesmí voda zůstat stát v podmisce. Při vrchní zálivce je třeba dát pozor na to, abychom zalévali při okraji květníku a nemáčeli listy. Na nich se totiž usazuje sůl z vody a pokud zaléváme doprostřed balu, mohou nám zahnívat srdéčka. Hnojit fialky můžeme běžným hnojivem pro pokojové rostliny, stačí jednou za 14 dní. Pro pěstování fialek hovoří i jednoduché množení. To provádíme pomocí vyzrálého listu, který odstřihneme při ponechání asi 2cm pevného řapíku. Takto získané listy můžeme po stimulaci napíchat do vlhkého písku a nebo dát jenom do nádobky s vodou. Během 14 dnů se vytvoří kořínky a rostlinky můžeme přesazovat. Tímto je možné rozšiřovat velice jednoduše domácí sbírku a vytvářet pestrobarevné kolekce, které nás potěší nejen o Vánocích. Jeden list vám totiž rád každý pěstitel věnuje…


TIP RAŠELINA a.s.

kvetinova_zeminaNejen pro pěstování fialek můžeme s úspěchem použít Zahradní a květinovou zeminu. Ta je vyrobena mícháním a tříděním rašelin, kompostu a vápenatých hnojiv. Je to univerzální pěstební zemina s příznivě upraveným obsahem organických látek, s vhodnou půdní kyselostí, obsahující potřebné množství základních i stopových živin. Je vhodná pro pěstování květin (balkonových, letniček i pokojových), zahradních rostlin i zeleniny. Pro pěstování některých druhů květinových kultur zvlášť náročných na lehké až střední půdy (např. všechny druhy palem) doporučujeme smíchat s cca 10 % písku. e-shopu k dostání za 79 Kč, balení 40 litrů.

kapalne_hnojivoPro přihnojování fialek doporučujeme Hnojivo pro pokojové rostliny KVĚT. Jedná se o přípravek, který obsahuje dusík, fosfor a draslík v poměru NPK 7-5-5. Všechny okrasné rostliny, pěstované v květináčích nebo jiných nádobách, tak obdrží optimální množství živin. Je to ideální plné hnojivo pro zdravý růst, intenzivní vybarvení a bohaté nasazení květů. V e-shopu k dostání za 44 kč, balení 1 litr.

Komentáře