Sponzor rubriky

Chcete, aby vaše zahrada zářila podzimními barvami? Založte si vřesoviště!

Vložil | 9.11.2022 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA, VIDEA

Koncem roku už toho na zahradě moc nekvete. Najít tu můžeme jen nejrůznější druhy chryzantém či nějaké ty astry. A tak, chceme-li prostor barevně oživit, sáhneme po vřesu, který se nejlépe vyjímá ve skupinách, na zahradním vřesovišti. Ale jak ho správně založit?

Vřes obecný (Calluna vulgaris) patří mezi rostliny, jejichž výška končí někde u 40 – 45 cm. Jedná se o rostlinu s poléhavými větvičkami, na nichž nacházíme malé, asi 1 – 3 mm dlouhé, neopadavé listy. Drobné jsou i květy, jež mají většinou růžovou barvu. Z původní růžové byly postupně během let vyšlechtěny kultivary s bílými, žlutými, fialovými nebo i červenými odstíny. Na přirozených stanovištích nacházíme vřesy hlavně ve světlých lesích a rašeliništích. Vřesům vyhovuje kyselá půda, kterou nesmíme zapomenout dodat i na domácí vřesoviště. Tyto rostliny kvetou právě v těchto dnech (tedy na podzim). Mají i léčivé účinky, používají se např. při onemocnění ledvin a močového ústrojí.

vres_kontrastJak správně vřesy pěstovat?

Na běžné pěstování v zahradě jsou tyto rostliny vcelku nenáročné. Potřebují ale kyselou půdu, která musí být zároveň i dobře propustná pro přebytečnou vláhu. Z hlediska expozice vůči světovým stranám mají radi slunečné stanoviště, v polostínu sice porostou, ale méně pokvetou. Také barvy nebudou tolik výrazné. pH půdy by mělo být v rozmezí 5,5 až 6. Jako nelepší varianta pro pěstování se jeví zemina pro vřesovištní rostliny, substrát se míchá také ze země bez vápna, rašeliny a písku (poměr 1:1:1).

Při zakládání domácího vřesoviště pamatujeme na dobrou drenáž z kamenů nebo hrubého štěrku a kvalitní zem. Podoba vřesoviště je čistě subjektivní záležitostí, záleží na tom, jak velkou plochu mu můžeme věnovat a co bude jeho zbudování stavebně potřebovat. V každém případě bychom se ale měli snažit o to, abychom vytvořili lehce svažitou přírodní scenérii, k čemuž pomohou i větší solitérní kameny. Důležitá je také úměra mezi počtem rostlin a velikostí osazované plochy. Zde platí, že čím menší vřesoviště máme, tím méně druhů vřesů by mělo obsahovat. Vřesy vysazujeme po skupinkách (3 – 5 ks), protože jen tak vytvoří časem pěkný barevný koberec. Než se porost zapojí a vřesy začnou „srůstat“ dohromady, trvá to asi 3 roky.

vres_skalkaJaké vřesy vysadit a kam, bychom si měli dobře rozmyslet, protože tyto rostliny nesnášejí časté přesazování. Tři roky trvá, než dostatečně zakoření a na stanovišti se uchytí, pak už rostou bez problémů. Abychom zajistili pro kořeny optimální podmínky, použijeme mulč z drcené kůry. Před případnými holomrazy je chráníme netkanou textilií nebo chvojím a pokud nejsou teploty pod nulou, přiměřeně zaléváme.

Aby byly naše vřesy krásné, kompaktní a bohatě kvetly, musí se také stříhat. Jejich řez do půlkulaté podoby provádíme každoročně delšími nůžkami zjara, nejlépe na přelomu března a dubna – stříháme asi 1-2 cm pod odkvetlou částí rostlin. Nebudeme-li vřes zakracovat, poroste do výšky, uvnitř se vyholí a rostlina málo pokvete.

Ve vřesovišti by měly růst kromě vřesů i další rostliny. Mohou to být třeba nižší jehličnany (borovice, jalovce), okrasné trávy (smělek, ostřice, kostřavy) nebo kandíky či drobné rododendrony. Prostě dřeviny a byliny, které mají na pěstování podobné nároky.

vřes_balkon_Vřesy na balkonech

Díky své jednoduché barevné kráse jsou vřesy ideální rostlinou pro nádoby na terasách, balkónech a parapetech. Tam je umisťujeme do truhlíků po odkvetlých „balkonovkách“. Nádoby vyčistíme, na dno umístíme vyšší drenážní vrstvu a naplníme substrátem pro vřesovištní rostliny. Do ní zasadíme vřesy, jež vyjmeme z pěstebního kontejneru, vzdálenost mezi rostlinami je minimální. Při správné péči (důležitá je hlavně zálivka) budou tyto rostliny zdobit vybraná místa dlouhou dobu, při mírných zimách až do jara.

A pokud nemáte dostatek prostoru na zahradě, můžete si vřesy vysadit do přenosné nádoby nebo truhlíku za oknem. Jak na to, vám ukážeme v jednom z našich instruktážních videí


Co budete kromě jiného potřebovat?

substrat_vresovistniDůležitá je zemina  určena cíleně pro pěstování azalek, rododendronů, borůvek, vřesů a jiných kyselomilných rostlin na záhonech i v květináčích v bytech, na balkoně a terasách. Specifika, která tato skupina vápnostřežných rostlin má, substrát plně pokrývá a navíc jim dodává hnojivo na několik týdnů. V e-shopu k dostání za 80 Kč, balení 20 litrů. K dostání popř. i větší balení.

Nejen pro budování vřesoviště v zahradě, popř. sesazení podzimního truhlíku, jsou vám k dispozici výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

Text: Ing. Jan Stropnický

Komentáře