Přemýšlíte o netradičním dárku k Vánocům? Darujte orchidej, Cattleya určitě potěší!

Vložil | 15.12.2020 | Žádné komentáře | BALKONOVÉ A POKOJOVÉ ROSTLINY

Orchideje jsou v naší republice velmi populární. Prim mají můrovce (Phalaenopsis), a to hlavně díky svému snadnému pěstování a dlouhé době kvetení. Není však už na čase, aby v našich domovech zdomácněly i jiné druhy krásných orchidejí?

Když jsem před časem navštívila jednoho známého pěstitele orchidejí a velkého milovníka takřka všech rostlin, můj zrak ihned přilákaly velké růžové, červené a bílé květy orchidejí. A hned mě napadlo – to by byl vánoční dárek! Na první pohled byl vidět ten velký rozdíl mezi běžnými phalaenopsisy, které jsou samozřejmě také krásné, a těmito dech beroucími rostlinami. Vůně, která se z květů linula, byla nasládlá a velmi příjemná. Celková atmosféra skleníku s katlejemi (Cattleya) se velmi oživila a rázem jsem si připadala jako v tropech.

cattleya_1

Při rozhovoru o pěstování katlejí mi můj hostitel, pan Paleček, ukazoval mnoho kříženců přímo i v publikacích. Naše debata se dostala i na vůni, kterou běžné phalaenopsisy nemají a u katlejí je cítit ihned. U jednoho článku mi utkvěl v mysli slogan neznámého autora, který zní následovně: „Když si dva přátelé dokonale rozumějí, jejich slova jsou jemná a silná jako vůně orchideje.“ Těchto pár slov dokonale vystihlo, co při přivonění k této rostlině pocítíte – ladnost.

cattleya_2Něco málo z historie pěstování orchidejí

Orchideje jsou do Evropy dováženy již řadu století. Rozmnožování bylo jedním z důležitých faktorů, jak dané rostliny rozšířit dále. Problém byl s opylováním a kultivací semen. První orchidejová školka byla založena v Londýně v roce 1812. „V druhé polovině devatenáctého století zaměstnanec školky Veitch John Dominy umístil pollinaria, samčí orgány, jednoho květu na povrch blizny druhého. Vznikla tak tobolka se semen. Zrodil se moderní svět kříženců orchidejí,“ píší Ned Nash a Isobyl la Croix ve své knize Orchideje (2005). Ve vytápěných sklenících se orchideje začaly pěstovat počátkem 20. století. Ovšem mezi běžné pěstitele se tyto krásky rozšířily v několika posledních desetiletích.

cattleya_4Co bychom měli vědět o katlejích?

Katleja je temperovaná – teplomilná orchidej pocházející z tropické Ameriky. Základ tvoří asi 50 botanických druhů, jejichž křížením vzniklo tisíce hybridů. Její epifytický způsob života, je velmi podobný jako u Phalaenopsisu. Doma ji můžeme běžně pěstovat v květináčích a ve sklenících na podložce. Intenzita vůně květů se mění s počasím. Lidé ji začali pěstovat hlavně díky velkým nápadným květům. Doba kvetení není zdaleka tak dlouhá jako u můrovců, ale o to více jsou květy hezčí. Květy se objevují od podzimu do jara. Velmi vhodné je orchideje letnit. Bez problémů snesou teploty do 10 °C.

cattleya_3Kam orchidej umístit a jak ji pěstovat?

Pro běžné pěstitele je nákup těchto orchidejí trochu obtížnější. K mání jsou u nás hlavně na výstavách, burzách a u soukromých pěstitelů. To je ovšem na druhou stranu i pozitivum, protože se o nich touto cestou můžeme dozvědět spoustu informací, které nám v běžném obchodě nikdo nesdělí. A proč nejsou v supermarketech? Hlavním důvodem je dlouhá doba květu od výsevu, může být až 8 let. Můrovce, které jsou všude, jsou na množení daleko jednoduší. Dalším faktem je také vyšší pořizovací cena, která je dána právě délkou nasazení na květ, tak je totiž rostlina nejvíce prodávaná. Bez květu moc dekorativně nevypadá.

Po nákupu katleju umístíme na světlé místo, může se dát i na parapety oken směřovaných na jih. Mají rády střední a vyšší teplotu, to znamená, že je můžeme pěstovat v panelákovém bytě i v chladnějším domě, kde je teplota temperovaná. Jsou na teplotu velmi tolerantní, při pěstování může klesnout krátkodobě až na 10 °C. Vyhovuje jim vzdušný substrát, jako je Kůrový substrát pro orchideje s přídavkem hnědého uhlí od Rašeliny Soběslav a. s. Zálivku provádíme 1x týdně tak, že nejlépe opatrně ponoříme květináč do odstáté vody. Pozor však, pokud rostlina nasazuje tzv. puky neboli základy květů, nesmí se tyto puky namočit. Proto máčíme jen substrát nikoli celou rostlinu. Obecně by u katlejí neměl substrát přeschnout, ani být přelitý.

Jak je to s hnojením?

Hnojení kapalným hnojivem jako je Hnojivo pro orchideje od Rašeliny Soběslav a. s., provádíme po vyrašení puků a v průběhu dobu kvetení (1x za týden). Orchideje, které kvetou na podzim, nasazují puky v březnu, proto je začínáme hnojit od tohoto měsíce zhruba do června. Orchideje, které kvetou na jaře, začínáme hnojit déle.

Cattleya loddigesiiA co množení?

Množení provádíme asi po 3 až 5 letech, kdy je květináč dostatečně prorostlý. Rostlina musí být po odkvětu a oddělky by měly mít aspoň 3 hlízy. Řez neboli oddělení hlíz provádíme pokud možno sterilními, vydezinfikovanými nástroji a místa řezu začistíme dřevěným uhlím, které zamezí chorobám vstup do rány. Nezapomínejme, že z jedné hlízy, na které se objeví puk, vykvete rostlina jen jednou, po té odumře a vzniká hlíza nová.

Mají orchideje škůdce?

Jako každá rostlina, tak i katleje mají své škůdce. Mezi nejběžnější patří puklice, svilušky a třásněnky. Dají se však odstranit běžně dostupnými chemickými prostředky.

Někteří zajímaví zástupci

Cattleya loddigesii – pochází z Brazílie a květní stonek může mít až osm eseticentimetrových květů. Petaly a sepaly mají světle růžovou až purpurovou barvu, pysk může být bílý, žlutý a purpurový. Čím více je rostlina na světle, tím je barva květů intenzivnější. Její varieta ‘Blue sky‘ má květy světle levandulové a pysk bílý a žlutý. Cattleya intermedia var. Alba – má nádherné bílé květy, které nasládle voní. Sophrolaelia cattleya ‘Sunrise doll‘ – vyniká svými temně červenými květy. Doufám, že vás tyto královny orchidejí uchvátí tak jako mne a že se řady pěstitelů rozšíří i na úkor trochu větší péče než o běžné můrovce.

Autorka: Ing. Petra Máslová Dvořáková, odborný konzultant: Ladislav Paleček, Český svaz zahrádkářů – Orchidea klub České Budějovice


TIP RAŠELINA a.s.

Kůrový substrát pro orchidejeKůrový substrát pro orchideje: substrát pro orchideje je speciálně připravený k přesazování a pěstování orchidejí a ostatních epifytických rostlin. Je vyrobený z kvalitní piniové kůry, speciálně upraveného coco-chipsu a přídavku dřevěného uhlí.

Přídavek jemně drceného dřevěného uhlí působí dezinfekčně a slouží jako prevence proti zahnívání kořenů. Substrát je dostatečně vzdušný, chrání rostliny před vysycháním a napomáhá dobrému vývoji jejich kořenového systému. V e-shopu k dostání za 60 Kč, balení 5 litrů

hnojivo_orchidejeHnojivo pro orchideje: pro podporu kvetení přihnojujeme orchideje kapalným Hnojivem pro orchideje. Toto hnojivo se používá v době vegetace 1x za 2 týdny (dle potřeby 1x za týden) a během zimního období 1x za měsíc. Jeho vyvážené složení dodá orchidejím všechny potřebné živiny pro podporu růstu a kvetení. V e-shopu k dostání za 39 Kč, balení 250 ml.

 

Také na konci roku jsou vám k dispozici, třeba i jako vánoční dárky či překvapení, výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, nebo nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře